У Паланській громаді впроваджується пілотний проєкт Всеукраїнської Асоціації ОТГ у сфері місцевих податків і зборів
У Паланській громаді впроваджується пілотний проєкт Всеукраїнської Асоціації ОТГ у сфері місцевих податків і зборів
Паланська громада продовжує плідну співпрацю з Всеукраїнською Асоціацією ОТГ в рамках пілотного проєкту, метою якого є виявлення проблемних питань у сфері адміністрування місцевих податків і зборів, пошук ефективних рішень та пропозицій про внесення змін до чинного законодавства, посилення фінансової спроможності територіальних громад.
На сьогодні проблемою місцевого бюджету є несплата податків у встановлені терміни деякими суб’єктами господарювання та фізичними особами. За минулі роки та у 2024 році накопичено значні суми податкового боргу, які станом на 01 січня 2025 року досягли майже 7,8 млн. гривень, і є суттєвими втратами місцевого бюджету. При цьому заборгованість громадян залишається досить значною – 6,8 млн. гривень.
Однією з проблем, що мають негативний вплив на рівень сплати податків є відсутність інформування боржників про існування у них податкового боргу.
Причини різні:
- встановлення обмеження доступу до інформації про боржників на період дії правового режиму воєнного стану в Україні,
- встановлення Податковим кодексом України порогу для суми боргу, до якого контролюючий орган не застосовує заходи стягнення (до 3060 грн),
- міграція наших громадян до інших регіонів України та за кордон,
- відсутність боржників за адресою реєстрації, зазначеної в Державному реєстрі фізичних осіб тощо.
Недотримання платіжної дисципліни, насамперед, громадянами, які є власниками нерухомого майна на території Паланської громади (земельних ділянок та/або житлової /нежитлової нерухомості), негативно впливає на наповнення бюджету нашої громади.
За даними Державної податкової служби станом на 01 січня 2025 року до бюджету громади 2023 фізичних осіб не сплатили 1,3 млн. гривень земельного податку, 23 фізичних особи – орендарів земельних ділянок мають податковий борг по орендній платі, загальна сума боргу якого становить 398,3 тис. гривень та 507 фізичних осіб - власників житлової та нежитлової нерухомості не сплатили 1,7 млн. гривень податку на нерухомість.
Тож, в першу чергу, пілотний проєкт передбачає пошук можливостей забезпечення громадян інформацією про наявність боргу та необхідності його погашення задля уникнення нарахування контролюючим органом фінансових санкцій (штрафів та пені) у значних обсягах.
З початку старту пілотного проєкту (вересень 2024 року) було впроваджено декілька варіантів інформування боржників місцевих податків і зборів: смс-розсилка повідомлень громадянам Паланської ТГ та інформування шляхом співпраці з АТ КБ «ПриватБанк».
Найбільшу смс-розсилку повідомлень було проведено у грудні 2024 року - надіслано 2030 повідомлень громадянам Паланської ТГ – боржникам земельного податку та податку на нерухомість.
За допомогою проведеного інформування жителів громади про заборгованість через мобільний додаток «Приват24» та шляхом надсилання смс-повідомлень було отримано такі результати у грудні 2024 року: 414 боржників повністю погасили заборгованість на загальну суму 470,5 тис. гривень. Крім того було отримано позитивні відгуки від жителів громади за інформування та можливість сплати податків.
Доводимо до відому жителів громади, що поруч з таким інформуванням, платники податків мають можливість самостійно стежити за наявністю боргу та сплачувати визначені контролюючим органом суми податкових зобов’язань.
На даний час Державна податкова служба України пропонує декілька електронних сервісів, якими можна скористатися на вибір.
Спосіб І. Електронний кабінет платника (https://cabinet.tax.gov.ua/) розділу «Для платників / Карта кабінету / Приватна частина»:
- в розділі «ЕК для громадян» для фізичних осіб – платників податків надано он-лайн доступ до сформованих Податкових повідомлень-рішень (ППР) щодо сум нарахованих податкових зобов’язань земельного податку; податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку;
- в розділі «Стан розрахунків з бюджетом» користувач має можливість:
- переглянути дані особового рахунка про стан розрахунків з бюджетом (нараховано, сплачено, переплата, податковий борг, штрафні (фінансові) санкції, пеня);
- сплатити податки (збори, платежі) за допомогою платіжної системи та автоматичного заповнення всіх необхідних платіжних реквізитів.
Спосіб ІІ. Мобільний застосунок «Моя податкова» від ДПС (застосунок можна завантажити на телефони як на платформі Android, так і iOS.
Спосіб ІІІ. Чат у месенджері Viber «Контакт-центр Податкової» за цим QR-кодом:
Спосіб IV. Контакт-центр ДПС за телефоном:
0-800-501-007
безкоштовно зі стаціонарних телефонів, з мобільних телефонів – за тарифами операторів мобільного зв’язку, щоденно з 8:00 до 19:00, у п’ятницю з 8:00 до 18:00 (крім суботи та неділі)
Громадяни, які перебувають за межами України, мають можливість зателефонувати до Контакт-центру зі стаціонарного або мобільного телефону за номером:
+380 44 454 16 13
Після повідомлення про наявний борг для координації подальших дій громадяни можуть отримати консультацію:
за телефоном «Гарячої лінії» Паланської сільської ради:
(067) 435-91-19
Звертаємо увагу! Пропонуємо жителям громади звертатись в старостати сіл Паланської громади, які мають інформацію про боржників (та їх борги), яка оновлюється на перше число місяця, наступного за звітним.
Саме завдяки сплаті податків, що є основним джерелом наповнення місцевого бюджету, реалізуються заходи місцевих цільових програм у всіх соціально-значущих сферах життя громади: освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, безпеки, інфраструктури, культури, молоді, спорту тощо.
Крім того, за рахунок своєчасно сплачених податків у громади є можливість фінансувати потреби Сил оборони та безпеки України. З початку повномасштабного вторгнення з місцевого бюджету Паланської громади профінансовано майже 58 млн гривень.
Нагадуємо! Сплата податків – конституційний обов’язок кожного громадянина.
Довідково: Всеукраїнська Асоціація об’єднаних територіальних громад - це об’єднання місцевих рад об’єднаних територіальних громад з метою більш ефективного здійснення своїх повноважень, узгодження дій органів місцевого самоврядування відповідного рівня щодо захисту прав та інтересів об’єднаних територіальних громад, сприяння їх розвитку.
Учасниками пілотного проєкту Всеукраїнської Асоціації ОТГ з покращення адміністрування місцевих податків і зборів є 22 громади регіонів України.